|
|
Saloniki
Saloniki leżą w północnej Grecji, nad Morzem Egejskim (Zatoka Salonicka). Stanowią ośrodek administracyjny greckiego regionu Macedonia, dlatego nazywane są przez Greków stolicą Macedonii.
Miasto zostało założone w IV wieku p.n.e. przez króla Kassandra i nazwane imieniem jego żony Thesaloniki, siostry Aleksandra Wielkiego. W Salonikach powstała jedna z pierwszych gmin chrześcijańskich. Tu także urodzili się i działali święci: Cyryl i Metody, którzy prowadzili misję chrystianizacyjną na ziemiach słowiańskich W okresie cesarstwa bizantyjskiego Saloniki stały się drugim pod względem znaczenia miastem po Konstantynopolu. Z tego czasu pochodzą najcenniejsze zabytki.
Współcześnie miasto jest jednym z największych centrów kulturalnych i turystycznych w Grecji. Stanowi także prężny ośrodek przemysłowy, handlowy, komunikacyjny i naukowy.
Atrakcje turystyczne Salonik
Rotunda św. Jerzego
Jest najstarszym obiektem zachowanym w Salonikach. Została wybudowana przez cesarza Galeriusza w IV wieku i miała służyć jako jego mauzoleum. Nigdy jednak nie został w nim pochowany. Wiek później mauzoleum przekształcono w kościół chrześcijański. Budowla została wtedy otoczona murem z ośmioma wnękami, które ozdobiono mozaikami. W czasach tureckich rotundę zmieniono w meczet. Później służyła jako muzeum sztuki paleochrześcijańkiej, a po trzęsieniu ziemi w 1978 roku obiekt został zamknięty. Dopiero po długotrwałych pracach renowacyjnych budowle udostępniono zwiedzającym.
Bazylika św. Demetriusza
Współczesna bazylika stanowi rekonstrukcje tej z V wieku, która spłonęła podczas wielkiego pożaru miasta w 1917 roku. W krypcie znajdują się oryginalne fragmenty dawnej bazyliki wzniesionej nad grobem świętego Demetriusza oraz łaźni rzymskich, w której go uwięziono i stracono.
W czasie wspomnianego pożaru spośród licznych mozaik, zdobiących niegdyś świątynię, zachowało się niewiele. Jedna z nich przedstawia Demetriosa i Leontiusa, fundatora bazyliki, cudownie uzdrowionego przez świętego. Na innej święty stoi w otoczeniu kościelnych dygnitarzy odbudowujących świątynię po pożarze w VII wieku.
Bazylika św. Zofii
Kościół został zbudowany w VIII wieku na planie krzyża i był wzorowany na budowli o tej samej nazwie znajdującej się w Konstantynopolu.
Kopułę Agíi Sofíi, którą odnowiono pod koniec lat 80-tych, zdobi wspaniała mozaika "Wniebowstąpienie". Druga interesująca mozaika, znajduje się w apsydzie i przedstawia Matkę Boską na tronie. Kapitele kolumn są ozdobione liśćmi akantu poruszanymi przez wiatr. Motyw ten był ulubionym elementem dekoracyjnym Teodozjusza II, który panował pod koniec IV wieku.
Łuk Galeriusza
Łuk został wzniesiony w IV wieku, jako świadectwo zwycięstwa Galeriusza nad Persami w 297 roku. Był jedną z 4 bram stanowiących ceremonialną drogę z Via Egnatia do pałacu Galeriusza.
Płaskorzeźby pokrywające łuk przedstawiają sceny bitewne oraz gloryfikowane wizerunki wspomnianego cesarza. Dziś pozostałości po łuku znajdują się na rogu ulic Egnatii i Dimitrou Gounari.
Biała Wieża
Wieża powstała w XV wieku jako element łączący wschodni i zachodni mur obronny miasta. Wybudowali ją Wenecjanie. Jest to okrągła budowla wysoka na 35 metrów. W okresie panowania tureckiego została przebudowana i służyła jako więzienie. Nazywano ją wówczas Krwawą Wieżą. Obecnie w budowli znajduje się muzeum świeckiej i sakralnej sztuki bizantyjskiej (ikony, biżuteria, ceramika, wyroby z metalu, numizmaty). Na najwyższym piętrze, z którego można podziwiać panoramę miasta, mieści się kawiarnia.
Akropol
Na Akropolis znajduje się fragment murów obronnych częściowo otaczających zabytkową część miasta. Pochodzą one z IV wieku. Następnie fortyfikacje ulegały licznym przebudowom, najpierw w czasach bizantyjskich, a potem w okresie panowania tureckiego. Pozostałościami średniowiecznej zabudowy jest Wieża Łańcuchowa oraz odcinek mrów obronnych między wieżami Paleologos a Andronikos.
|
|
|
|